Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká pardubická

4. 08. 2014 9:42:29
Ještě než se nevratně změním v erudovanou golfistku, musím se vyrovnat se šokujícím faktem, který mi byl v zeleném světě až doposud utajován. A sice, že i Tiger Woods má občas těžkej život.

Od startovního výstřelu, který mě vyslal do nerovného souboje s golfovými holemi, uběhly dva měsíce. Největší skeptiky mohu hned na úvod uklidnit. Žádné železo zatím nebylo zlomeno ani mnou, ani o mě. Naučila jsem se spoustu věcí. Vedle širokého portfolia úderů například to, že i rivalovi, který si s vámi právě vytřel zadek, se dá s úsměvem poděkovat za hru, že rukavička vypadá nejlíp, když ledabyle plandá ze zadní kapsy kalhot, nebo že na míček, který právě čeká na ránu, je třeba se dívat povýšeně a s despektem, poletí dál. Došlo i na gastronomii. Při odpalech se učím dělat řízky, ale zatím zvládám maximálně topinky (pro neznalé nebo ty, kteří už své golfové začátky vytěsnili: řízek je drn, který dokáže holí vykopnout jedině zkušený anebo hodně naštvaný golfista, topinka naopak výsledek naivní představy, že jste lepší než ve skutečnosti jste, tedy nepovedený úder do míčku někde na jeho vršku). Jako dezert mám obvykle zmrzlinu (to se vám míček vyloženě směje do očí a po provokativním obkroužení jamky si to valí po greenu směle dál). Jedno ale stále vstřebávám. Až dosud jsem golf vnímala jako právě vyžehlené prostěradlo - bez jediné skvrnky nebo pomačkání a zcela nekomplikované. Na sluncem zalitém hřišti se schází dokonalí lidé, kteří za každých okolností voní, vypadají hezky a neklejí. Nad hlavami jim švitoří ptáčci, soupeři si navzájem fandí a jamky se samy naklání podle toho, kudy jede míček. Ani ve snu by mě nenapadlo, že i golfisti znají klacky pod nohama a že i na téhle trávě se kolikrát odehrává Velká pardubická. Obzvlášť na začátečníky čeká jeden Taxis za druhým. A protože je jasné, že i slavný Tiumen by si bez Váni za krkem rozbil na překážkách hubu, apeluji na golfové trenéry, aby u svých svěřenců nezanedbávali překážkovou osvětu. Zachrání tak mnoho talentů, které by golf jinak odradil hned v zárodku. Jako podklad může být použit tento manuál:

PŘEKÁŽKY TECHNICKÉ: Dokud to vidíme v televizi, náramně se bavíme. Ale co když nutnost hrát nehratelné dožene i nás, obyčejné smrtelníky? Před nedávnem jsem měla tu čest hrát poprvé z písku. Od profíků jsem okoukala, že odpal většinou provází menší písečná bouře, a tak jsem do toho dala všechno. Místo na blízkém greenu skončil míček daleko za odpalištěm další jamky. Proto radím: Neřiďte se tím, co vidíte v televizi, jinak se strašně projdete. Dále počítejte s tím, že příroda v golfových resortech se sakra liší od té, co znáte z prázdnin u babičky. Takže napálíte-li míček do koruny stromu, nečekejte, že vám ho vrátí. Pokud tu kulatou věc ztratíte v hluboké trávě, vězte, že je opravdu ztracená a polezete-li pro odpal do křoví, pamatujte, že už se nemusíte vynořit. Soutěž o nejškodolibější překážku pak na plné čáře vyhrává voda. Když mě se žbluňknutím opustil míček poprvé, málem jsem to obrečela a musela se přemáhat, abych nešla pro šnorchl. Pak jsem bezradně přešlapovala na břehu a nevěděla, co dál. A musím říct, že dobře myšlený vtip na instruktážní tabuli o tom, že tam klidně máte skočit a normálně hrát, mě dokonale zmátl. Proto žádám provozovatele tréninkových akademií: Nebuďte vtipní, my začátečníci to nepochopíme.

JEVY METEOROLOGICKÉ: Ano, při golfu opravdu často svítí sluníčko, ale není to žádné terno. Pokud vaše hole syčí, když na ně plivnete, sedněte si radši na terásku a dejte si pivo. Jinak se budete potit jak disident při výslechu, zčervenáte a budete smrdět. A to se na golfu nesluší. Hřiště neprodleně opusťte i v případě, že slyšíte pronikavé troubení. S největší pravděpodobností se jedná o sirénu ohlašující bouřku. Zůstanete-li uvězněni mezi jamkami, nesnažte se rozhánět blesky vztyčeným putterem. A bacha, mokrá tráva fakt klouže.

PORUCHY FYZICKÉ A PSYCHOSOMATICKÉ: Jestli jste před golfem měli co dočinění s vrcholovým sportem, čeká vás nelehké rozbíjení pohybových stereotypů. Třeba já jsem v očekávání krkolomného pádu imrvére zpevněná a trenérovo přání, abych se při odpalu roztančila, vidím jako ještě dlouho nesplnitelné. Vysoká horečka a celková slabost vás naopak limitovat nebude, jen dávejte pozor, abyste se nesložili někomu do rány. Pokud totiž nejste při vědomí, nezachrání vás ani naléhavé “Fore!“ Taky by to chtělo posílit nervy. Když vás na driving rangi hypnotizuje sekáč trávy na traktůrku, zkuste mu nepodlehnout. A nebo ho zkuste sundat, aby tak nečučel. Možná budete mít štěstí jako já a občas vás trenér nechá nenápadně vyhrát třeba soutěž v puttování. Kafe, které vyhrajete, si patřičně vychutnejte, příště s největší pravděpodobností pojedete až někam do tramtárie pro zmrzlinu, kterou tentokrát vyhraje on.

OTÁZKY MORÁLNÍ: Permanentně nespokojený poctivák anebo vteřinově šťastný křivák? Pravda je taková, že na hřišti se toho dá hodně utajit a malá, nevinná lež vás může dovést až k velkému vítězství. Na druhou stranu, na fixlování musíte mít koule. Já je nemám, takže když jsem šla naposledy zcela osamoceně benáteckou akademii, vnutilo se na moji skórkartu i nechtěné promáchnutí, trefená vlajka či nemilosrdný záznam o ztrátě tří míčků na jediné jamce. Aby nebyl pohled na moje skóre tak tristní, propašovala jsem na kartičku i informace, na které se nikdo neptal. Tedy, že mít trochu toho štěstíčka, vejdu se minimálně na třech jamkách do paru.

BOMBY SHAZOVANÉ SHORA: Na ty se připravit nedá, ale čekat byste je měli. Takže si vždycky hlídejte nejkratší cestu na toaletu. Taková připravenost se vám bude hodit nejen v případě ataky průjmu, ale i tehdy, zatoužíte-li při tréninku po sladké chuti záškoláctví. Dále mě překvapilo vlastní auto, vinou zarezlých brzdových paken zcela nepojízdné zrovna v den, kdy jsem měla udělat rozhodující první dojem na svého aktuálního trenéra, či nové golfové tričko, jež mi v pračce obarvilo všechno ostatní na vínovo.

Hřiště zkrátka není pískoviště, tady se maká. A než se nešťastný začátečník naučí skákat přes překážky, bude nejspíš hodně často vypadat jako blbec. Ale jedním si může být jistý. Až ten Taxis poprvé úspěšně zdolá, už nikdy se nespokojí s Malými zahrádkami. Na to vemte jed!

Autor: Šárka Sudová | pondělí 4.8.2014 9:42 | karma článku: 16.57 | přečteno: 761x

Další články blogera

Šárka Sudová

Nebe, peklo, ráj

Jsme tu jen na skok, a tak by byla škoda se při něm ani neodlepit od země. Mě dostává do vzduchu plnění snů. Jakýchkoliv. Na jejich třídění není prostor, plním si to všechno. Ostatně, noční můra je taky sen, ne?

28.9.2017 v 11:50 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 320 | Diskuse

Šárka Sudová

Svatební cirkus

Gejzíry lásky a dojetí, dokonale padnoucí sněhobílé šaty, katalogové počasí a ochota všech se vším pomoci bez keců a nárokování odměny.

28.6.2017 v 15:05 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 1058 | Diskuse

Šárka Sudová

Běžecká čítanka

Běhání je podobná věda jako čtení. Klást rychle jednu nohu před druhou či přelouskat jednotlivá písmena zvládne sice skoro každý, ale dát tomu všemu řád a formu, srozumitelnost a emoce, to už dá zabrat.

27.3.2017 v 10:08 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 491 | Diskuse

Šárka Sudová

Můj mistr světa

Klofla jsem pana Božského. Má geniální, matematický mozek, sexy svaly, stejně zvrácený smysl pro humor jako já a vlastní sny. A hromadu lyží!

9.3.2017 v 9:59 | Karma článku: 31.56 | Přečteno: 3300 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Renda

Kdo podpoří Orbána?

Viktor Orbán vyhlásil obranou válku maďarského národa proti koalici Sorose, EU a islámu a vyzval ostatní evropské národy, ať se připojí. Pokud to chceme udělat, musíme volit vhodné strany.

20.10.2017 v 10:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Vladimír Aim

Až do trpkého konce - dnes a zítra nás zlý, zákeřný a hloupý volič opět zradí

Všichni volební lídři (bez výjimky) musí do ukončení sčítání hlasů hýřit nezdolným optimismem a přesvědčovat své soukmenovce o blížícím se jistém vítězství. Opatrnější jen postupně nahrazují slůvko „vítězství“ termínem „úspěch“.

20.10.2017 v 9:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Klára Dvořáková

Venkovský striptýz - košilatá povídka

Jen mužská část vesnice zná tajemství bílé vany na zahradě hájovny. Dneska zasvětí Petra - přivandrovalce a městskýho hejska - do toho, co je to opravdová kultůůůra... Ale musí být potichu a nikomu nic nevykecat!

20.10.2017 v 8:33 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 289 | Diskuse

Pavla Kolářová

Moje tvář ztratila hlas

Takhle po ránu cosi říkám a uprostřed věty se najednou ozve bezmocné sípání a pak už jen jakési neartikulované zvuky. No bezva, sice je to pořád lepší než ztratit tvář, jenže v mojí profesi úči je to přeci jen tak trochu průšvih...

20.10.2017 v 7:57 | Karma článku: 6.25 | Přečteno: 135 | Diskuse

Marek Renda

Kdo podpoří Orbána?

Viktor Orbán vyhlásil obranou válku maďarského národa proti zločinné koalici Sorose, EU a islámu a vyzval ostatní evropské národy, ať se připojí. Pokud to chceme udělat, musíme volit vhodné strany.

20.10.2017 v 7:44 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 301 |
Počet článků 111 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3657

Srdcem horalka, tělem lyžařka, duší jogínka. Po životní etapě akrobatických karambolů mezi boulemi zakončené slušivým oceněním Kamikadze roku nyní usiluji o titul Matka století.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.